Spirejas - no naidnieka par draugu

Ja nokaitinājušas vecās, pa pusei mežonīgās spirejas,
vērts iepazīties ar pavisam citādām - Japānas - spirejām.

Līdz šim ar spirejām esmu tikai karojusi. Jāatzīst - ar mainīgiem panākumiem. Sajūta ir tāda: līdzko uzgriezīšu muguru, tā no kaimiņu teritorijas, kas jau gadus divdesmit netiek apsaimniekota un kopta, tās iebruks kādu metru dziļāk manējā. Tāpēc pat nespēju priecāties par baltajām ziedu pudeļbirstēm, kas dzinumu galos turas diezgan ilgi - no jūlija līdz pat septembrim. Tik griežu un pļauju atspērusies, pat biežāk nekā zāli savā pļavā. Un tas viss tikai tāpēc, ka līdz šim biju pazīstama tikai ar vienām, šķiet, baltajām spirejām (Spiraea alba), kas stiepjas teju manā augumā (līdz 1,70 m), izplatās ar sakņu atvasēm kā trakas. Nevar teikt, ka tās neder pilnīgi nekam. Tukšu, nekam citam nevajadzīgu teritoriju aizaudzēšanai tās tiešām der labāk nekā īstās nezāles balandas, nātres un gārsa. Apmēram tāpat - kā vēl viena spirejas nezāle - Bijāra spireja (Spiraea x billardii), kura no iepriekš minētās atšķiras ar rozā ziediņiem.

Ja apmēram šāds ir arī tavs priekšstats par spirejām, laiks iepazīties ar pavisam citādām, kā saka Varis Kazaks, - modīgākām.

Japānas spirejas LABĀS ĪPAŠĪBAS

Daudzveidīgas – Japānas spireju grupā ir vairāk nekā 50 šķirņu, un tās var gan audzēt dzīvžogā, gan veidot laukumus, gan stādīt pa vienai vai nelielās grupās, piemēram, ziemciešu dobē.

Dažāda augstuma –  no 25-40 cm līdz 100-120 cm. Šķirne 'Macrophylla' sasniedz pat 150 cm augstumu.

Krāsainas – Lapas, it īpaši pavasarī uz jaunajiem dzinumiem, ir gan zaļas, gan zaļas ar dzeltenīgu vai sarkanīgu nokrāsu, gan arī dzeltenas, sarkanas un dzeltenas ar sarkanu. Lapu krāsas mainās – pavasarī tās var būt dzeltenas, vēlāk iekrāsoties sarkanīgas. Dzinumi mēdz būt spilgti – gaišāk vai tumšāk sarkani. Ziedu krāsas iespējamas no baltas līdz gaišāk un tumšāk rozā un pat sarkaniem. Zied jūlijā un augustā, bet septembrī var uzziedēt otrreiz.

Ilgmūžīgas – Ja spirejas regulāri kopj un apgriež vecos dzinumus, tās var dzīvot gana ilgi – pat gadus trīsdesmit.

Svarīgākais par audzēšanu

Ļoti pieticīgas. Labi augs vidēji auglīgā augsnē, bet pārāk auglīga augsne un pārāk bagātīgs mēslojums drīzāk nāks par sliktu. Pārmēslojot dzinumi augs spēcīgi, nenobriedīs, sliktāk ziemos, un augi ātrāk novecos. Taču saulaina vieta gan vajadzīga – tad krāsas būs košākas.

Labi pārcieš vienmērīgas ziemas. Ja temperatūras svārstības ir krasas – 20-30 grādu diapazonā vienā dienā –, dzinumi var apsalt. Taču tie ļoti ātri ataug. Ja pavasarī redzams, ka dzinumi apsaluši, nevajag steigties spireju no dobes izmest. Tā tikai jāapgriež līdz dzīvajai vietai.

Pavasarī Japānas spirejām droši var apgriezt pat trešdaļu no dzinumu garuma. Tās visas naskas uz jaunajiem dzinumiem, un apgriešana ziedēšanai netraucē.

Tūdaļ pēc ziedēšanas ziedkopas jānogriež. Lieki netērējot spēku sēklu veidošanai, tas paliks jauniem dzinumiem un lapiņām. Ja ziedkopas nenogriež, krūmam nepietiek enerģijas jauniem dzinumiem, un lapas kļūst neizskatīgas – netīri zaļas vai dzeltenas. Turpretī apgriezts krūms atkal dzen jaunus dzinumus ar tikpat košām lapiņām, kas ir skaistas līdz pat vēlam rudenim, un septembra vidū pat uzzied otrreiz.

Šķirnes

Spiraea japonica 'Albiflora' 'Albiflora' – gaiši zaļas lapas un balti ziedi, augums ap 80 cm. Ļoti izturīga gan ziemā, gan sausumā. Līdzīga, tikai mazāka auguma - 60 cm -, ir šķirne 'Pygmaea Alba'.
Spiraea japonica 'Dart's Red' 'Dart's Red' – koši sarkano ziedu dēļ ļoti iekārojama. Diemžēl sarkanās šķirnes sliktāk pārcieš temperatūras svārstības ziemā nekā pārējās. Zied jūlijā. Augstums 70 cm. Līdzīga šķirnei 'Anthony Waterer', taču vēl jutīgāka.
Spiraea japonica 'Fire Light' 'Fire Light' – ļoti izturīga un pieticīga šķirne. Dzeltens lapojums ar sarkanu toni, rudenī oranžīgs. Ziedi tumši rozā, zied jūlijā. Augstums 80 cm.
Spiraea japonica 'Goldflame' 'Goldflame' – ļoti izturīga šķirne, populāra gan Latvijā, gan Krievijā, gan Igaunijā. Visvairāk sējas.
Spiraea japonica 'Little Princess' 'Little Princess' – ar smalku zarojumu un zaļām lapām. Ziedi rozā, zied jūnijā un jūlijā. Kompakts augums, augstums 40-60 cm.
Spiraea japonica 'Manon' 'Manon' – lapojums plaukstot tumšā bronzas tonī, vēlāk tumši zaļš, ziedi tumši rozā, zied jūlijā un augustā. Neliels augums 40-50 cm. Pati veido skaistu noapaļotu formu un izskatās labi arī tad, ja nav apgriezta. Ļoti izturīga.
Spiraea japonica 'Shirobana' 'Shirobana' – neparasta ar to, ka vienā ziedkopā vienlaikus var būt gan balti, gan rozā ziedi. Zied jūnijā un jūlijā. Lapojums zalš, arī ar balti rozā tonējumu. Augstums apmēram 70 cm. Ziemā nedaudz jutīgāka par pārējām.
Spiraea japonica 'Denistar' ('Superstar') 'Denistar' ('Superstar') – jauna šķirne. Bez īpašas reklāmas ieguvusi lielu popularitāti tieši dzinumu dēļ, kas līdz jūnija vidum ir spilgti, spilgti sarkani. Ziedi rozā, zied jūlijā. Augstums 60-90 cm.
Spiraea japonica 'Yan' ('Double Play Gold') 'Yan' ('Double Play Gold') – jauna šķirne, kurai vērts pievērst uzmanību, jo tai ir ādainākas lapas nekā citām spirejām un tāpēc tā rada dārgāku iespaidu. Lapas koši zeltaini dzeltenas, ziedi rozā, zied jūnijā un jūlijā, augstums 50-60 cm.

Gunta Šenberga   •   FOTO: Gvido Kajons un no Kokaudzētavas Baltezers arhīva

Skatīt oriģinālizdevumu: